czwartek, 17 marca 2016

Tabele do sandboxa, cz. IDorzucam kilka generatorów do losowania osad, kaerów i miast, których używam w swojej sandboxowej kampanii. Gramy w Earthdawna, rok 1420 wg kalendarza Throalu. Szczerze powiem, że nie wiem, jak bardzo to wszystko jest spójne z wizją autorów gry. Bazowałem głównie na własnej wyobraźni. Inspirowałem się też pracami Smartfoxa*. Podręczniki do Earthdawna są z reguły fajnie napisane, ale trudno w nich znaleźć konkretne informacje. Jeśli macie jakieś uwagi, dawajcie znać, będę poprawiał.

Jeżeli gracie w innym systemie, a chcecie użyć tych tabel, to nie widzę problemu. Kilka zmian będzie jednak nieodzownych. Sytuacja w Barsawii tuż po Pogromie jest dość specyficzna. Osadnictwo dopiero kiełkuje. Społeczności przez setki lat żyły w izolacji. Stąd wynikają różne dziwactwa (ostatnia kolumna) i problemy w komunikacji (przedostatnia kolumna). Nie ma jeszcze dróg, rozwiniętego handlu czy jakiejkolwiek trwalszej struktury terytorialnej.  Świat jest wciąż niezwykle niebezpieczny, a wiele obszarów - spustoszonych. Budowa więzi lokalnych, przecieranie szlaków handlowych, organizowanie milicji czy szukanie miejsc na nowe osady to zdecydowanie jest zadanie dla Bohaterów (w tym bohaterów graczy).

Jak stosuję powyższe generatory? Jeśli drużyna natrafia na jakąś miejscowość, której nie miałem wcześniej przygotowanej, używam tabelek. Zwykle nie mam czasu na takie przygotowania, stąd generatory są u mnie dość często wykorzystywane. To nie jest tak, że od razu rzucam po kolei na wszystkie rubryki, stanowczo zamulałoby to grę. Najistotniejsze kwestie dla osad, to: nazwa, wygląd, wielkość, frakcja, rasy i język. Dzięki temu od razu mam pomysł, jak opisać daną lokację. Musi też być zaraz na wejście jakiś jeden bądź dwóch charakterystycznych BN-ów, z którymi będą mogli rozmawiać bohaterowie graczy (o tym napiszę innym razem). Pozostałe dane uzupełniam już zwykle poza sesją, albo w jakiejś wolnej chwili.

W zamieszczonym pliku brakuje jedynie generatora nazw. W tej chwili nie mogę go znaleźć na dysku, mam nadzieję, że wkrótce dorzucę. Póki co, mogę polecić stronkę: http://donjon.bin.sh/fantasy/name/#type=setting;setting=Town. Można tam sobie wygenerować np. 20 nazw i zrobić szybką tabelkę do wykorzystania na sesji.


EDIT: Informacje o napotkanych lokacjach zbieram na dwa sposoby. Po pierwsze używam tabel zbiorczych, które uzupełniam często już w trakcie sesji. Po drugie, dokładniej rozpisuję i rozrysowuję daną miejscowość na specjalnym formularzu. Właśnie się zorientowałem, że mam w tym zakresie jakieś zaległości!
* Sylwania. Moduł fantasy do Warhammer Role Play I ed.Publikacje Lisiej Nory #13, s. 30

3 komentarze:

 1. Robisz naprawdę świetną robotę. W pierwszej chwili byłem zaskoczony, że ktoś gra w ten sposób opierając się na na grze, no może nie zupełnie nowej (bo dwudziestoletniej), ale mimo wszystko nie-staroszkolnej. Ale im dłużej Cię czytam, tym bardziej kupuję ten pomysł.
  Jak wyjdzie nowy ED (bo jednak ten stary to przeglądałem ostatnio i trochę rzeczy mnie w nim gryzie), to ruszę w Twoje ślady :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki! Jeśli moje pomysły mogą się komuś przydać, choćby jako inspiracja (tym bardziej komuś, kogo wszystkie wpisy czytam od kilku lat z wielką atencją :) to będę bardzo szczęśliwy. A jeżeli faktycznie bierzesz pod uwagę poprowadzenie ED w stylu nieco-staroszkolnym i moje materiały mogą w jakiejś części być Ci pomocne, to tym bardziej - jak zobaczysz coś, co można poprawić, albo ulepszyć - dawaj znać.

  O którym nowym Earthdawnie mówisz? "Czwórce", czy The Age of Legend? Jeśli chodzi o to pierwsze, jest tu rzeczywiście dużo fajnych zmian - z części z nich korzystam, mimo że nie mam jeszcze podręcznika (np. sposobu liczenia poziomów sukcesów). To drugie ma być ponoć oparte na Freeform-Universal (http://nathanrussell.net/fu/). Podejrzewam, że jestem za stary na takie granie, ale z kostki używanej m.in. w FU też korzystam - jako Kości Wyroczni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czaję się na czwórkę - wiem, że już jest na Amazonach, ale ja czekam, aż pojawi się w Reblau. Trochę sobie po nim obiecuję.

  Przeglądam Twoje materiały i powiem Ci, że kupuję Twoje pomysły "jak leci" :)

  OdpowiedzUsuń