poniedziałek, 28 listopada 2016

Włączam nasłuch

Cześć!
Zapraszam do głosowania w kolejnej ankiecie. Tym razem chodzi o Waszą ulubioną mechanikę, na której gracie i do której byście chcieli najbardziej widzieć materiały na tym blogu. Wiem, że mam niewielu czytelników, ale nawet jak zobaczę 3 głosy, to wynik potraktuję poważnie. Nie chodzi mi bowiem o ranking popularności poszczególnych systemów w ogóle, ale o zdanie osób, które tu zaglądają.

Wybór jest ograniczony tylko do tych gier, które posiadam i które sam bym chciał prowadzić w najbliższym czasie. Potraktujcie sprawę serio - pomyślcie o tym, co mogłoby Wam się przydać, a nie o jakichś ogólnych preferencjach estetycznych czy o egzotycznej ciekawostce, o której byście chcieli poczytać przy herbacie.

Ustawiłem czas na głosowanie do 15 grudnia. Można oddać dowolną liczbę głosów.
Z poniższych ostatecznie pograłbym w:

Plusiki w nawiasach oznaczają systemy, którymi bym się wspomagał przy budowaniu własnego samogonu, ale zapis byłby wzięty z pierwszego z wymienionych.

System, który dostanie najwięcej głosów, zostanie ogłoszony zwycięzcą. Będę się starał tłumaczyć publikowane przez siebie materiały na daną mechanikę, o ile będzie to pasowało do konwencji. Nie wiem ile tego wszystkiego napiszę i na jak długo taki układ będzie działał, ale na pewno przez jakiś czas będę to brał pod uwagę. Natomiast grę, która zdobędzie najmniej głosów pominiemy milczeniem i nie będę się już nią tutaj zajmował.


Komentarz

Ostatnio, jak już być może zauważyliście, moja kampania w Earthdawnie wygasła. Nie wykluczam, że będę coś jeszcze prowadził w tym świecie, ale nie wiem, czy jest sens się tym tutaj chwalić.  Obecnie stoję raczej na rozdrożu - jaką nową mechanikę wybrać do dłuższej kampanii? Zamierzam popróbować na mojej obecnej ekipie różnych systemów, acz jeszcze nie wiem, przy czym zostaniemy.  W końcu to się pewnie wyklaruje, w tym momencie sprawa jest wciąż otwarta. Na mój ostateczny wybór oczywiście będzie miał wpływ głównie głos moich graczy, nie żadna ankieta. Zanim to się jednak całkiem wyjaśni, minie sporo czasu.
Natomiast jeszcze inną rzeczą jest publikowanie materiałów na blogu. Chciałbym, żeby - jak już nad czymś się napracuję - mogło się to komukolwiek przydać. W sensie - nie chcę cisnąć tematu jakiegoś konkretnego systemu, jeśli nikogo on nie obchodzi. I tak będę coś dla siebie pisał, zapewne do co najmniej kilku z powyższych gier, ale przynajmniej będę wiedział, że szkoda czasu na publikowanie tego w internecie.

Brakuje mi trochę starych czasów, kiedy to wszystko rozpisywało się pod jednego Warhammera, czy KCty, nawet przygody w konwencji space opery. Rynek nam się straszliwie pofragmentował. Każdy gra w swoją autorkę, albo w jakieś egzotyczne systemy ściągane z Zachodu, a drukowane w Chinach. O Savage Worlds przycichło, Adventurers! się nie przebiło, Fate i Świat Apokalipsy nadają się głównie do określonego stylu rozgrywki itd. Brakuje nam takiego koine, w którym byłoby wiadome, że jak napisze się w nim statystyki, to większość skorzysta, albo przynajmniej zrozumie. Ale to taka refleksja na marginesie.
Ciekawe swoją drogą, co o tym sądzicie...

Z borem lasem!


P.S. Tutaj króciutki opis każdego z systemów wymienionych w ankiecie.

2 komentarze:

 1. BRP jeśli idzie o "Komentarz", ale jak pędzisz samogon to Metamorphosis Alpha jest tu najsensowniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, samogonu z M.A. starczy dla wszystkich :)

   Póki co zajmę się nakładaniem do stołu. W poprzednim wpisie rozłożyłem obrus, podobnych dekoracji można się niebawem spodziewać więcej. Flaszkę odkorkujemy jednak po premierze.

   Usuń