sobota, 26 listopada 2016

17 światów Wardena

Jak zapewne zauważyliście, niedawno na stronie k6 trolli pojawiła się notka o nadchodzącej premierze polskiego wydania Metamorphosis Alpha. Podobno osławiony podręcznik do 1. edycji jest już przetłumaczony i trwają prace nad składem. Kto wie, czy już na początku 2017 r. nie będziemy mogli obejrzeć jego wydrukowanej postaci. Świetnie! Nie ukrywam, że jaram się na to wydarzenie jak głupi. Przecież to absolutny hicior! Jeden z pierwszych systemów RPG w ogóle, a w konwencji SF uważany za najstarszy. Dla mnie, co prawda, ta cała najstarszość ma niewielkie znaczenie, nie jestem retrogamerem. Podoba mi się za to sam pomysł na rozgrywkę oraz wizja świata - i to mnie przekonuje, nie żadne historyczne argumenty. Niemniej, cieszy fakt, że nadrabiamy zaległości za Zachodem i stopniowo możemy oglądać coraz to kolejne spośród najważniejszych gier fabularnych, przetłumaczone na język polski.

Tymczasem, ażeby jakoś zainaugurować początek Adwentu, chciałem Wam pokazać, na jakich matrycach zamierzam rozrysowywać swoje pomysły na przygody. Zdradzę, że miałem z tym niemały kłopot. Dane zawarte w różnych częściach podręcznika były ze sobą sprzeczne, nie mówiąc już o późniejszych dodatkach, jakie dane mi było oglądać. Żeby jakoś temu zaradzić, obrysowałem możliwie najdokładniej te pokłady, które zostały zobrazowane w podręczniku w większej skali i lekko je wyrównałem, aby otrzymały oczekiwaną symetrię. Następnie ustawiłem ich wymiary tak, jak to podano w książce w rozdziale Statek. Oto przykład poziomu 11, wykonanego według opisanej metody:
Pozostałe poziomy musiałem już zrekonstruować, posiłkując się zamieszczonymi w podręczniku przekrojami statku oraz, ponownie, wymiarami podanymi w tekście. Efekt tych prac, w postaci gotowych szablonów dla poszczególnych pokładów Wardena, możecie obejrzeć w tym pliku. Pobierajcie i korzystajcie do woli! Dawajcie znać, jakby coś się źle drukowało (u mnie działa), albo jak dostrzeżecie błędy, będę poprawiał.

Możecie się zastanawiać, po co zadaję sobie tyle trudu, skoro na sieci jest już sporo gotowych mapek do Metamorphosis Alpha? Otóż uznałem, że skoro w tej grze tak istotną rolę odgrywa eksploracja, a nieraz i wyścig z czasem, przydałoby się potraktować ten element jak najdokładniej. Toteż, okiełznałem wrodzone lenistwo i zrobiłem wszystko po swojemu, tj. zgodnie z literą podręcznika.

Tak więc, drodzy Refereez, kredki w garść! Czas płynie nieubłaganie i trzeba by już się wziąć za projektowanie swoich kampanii. Podlinkowane szablony są nie dość, że czarno-białe i puste, to jeszcze zero-jedynkowe. Należałoby je więc wydrukować, aby przyjęły materialną postać, a następnie pomalować. Niby zawsze można zacząć od gotowych mapek, ale co to za frajda?


P.S. Podziękowania i ukłony dla Seji'ego za pomoc w tłumaczeniu, za wymiary w kilometrach i wszystkie rulings.

P.S.2 Na dole bloga oraz w tym wpisie w dalszym ciągu można głosować na Wielką Czwórkę. Punktujcie według uznania, czas głosowania mija pod koniec roku.

6 komentarzy:

 1. Przypomniałeś o tej ankiecie, to wlazłem i przypomniałem sobie, czemu nie zagłosowałem. Bo nie ma Judges Guild! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Racja, to spore niedopatrzenie. Wiesz co? Boję się, że jak zacznę edytować ankietę, to znowu mi się rozjedzie. Potraktujmy jednak, że Twój głos w komentarzu też się liczy i zamieszczę go w podsumowaniu. Może tak być?
   W dalszym ciągu, masz jeszcze 3 głosy :)

   Usuń
 2. Wreszcie mogłem to wszystko puścić w sieć. Jeszcze raz: świetna robota. :) Pomysł: jeśli możesz, to zrób też wersję anglojęzyczną (wymiary, legenda, opisy) - na G+ jest fajna grupa o MA, ludzie się ucieszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Dzięki, jest w tym Twoja spora zasługa :)
   Wersja angielska jest na podstronie MA na górze bloga. Forum na G+ śledzę już od dawna, ale sam bym wolał tam tego nie puszczać... Jeszcze zaczną mnie pytać o techniczne szczegóły i będę musiał stwierdzić, że ME GO HOME. Jak, chcesz, to im wrzuć (tylko wcześniej spojrzyj, jeśli łaska).

   Usuń
  2. Wrzucę, a co. Szkoda, żeby się marnowało. :)

   Usuń
  3. I jest - i już się podoba. https://plus.google.com/u/0/+MarcinSegitSeji/posts/FcedF1Ggqgg :)

   Usuń